Ako pracovať efektívne aj z domu?

Práca z domu vyzerá jednoducho a nenáročne. Akonáhle ju však vyskúšate, zistíte, že to nie je úplne pravda. Plánovanie jednotlivých úloh a sústredenie sa, dá zabrať. Práve preto by ste si mali celý proces uľahčiť niekoľkými praktickými tipmi.

Muž pracujúci na počítači

Prácu si dopredu plánujte

Ak nepatríte k milovníkom plánovania, jednotlivé úlohy si spisujte deň dopredu. Stačí kúsok papiera a pero. Vypíšte si, čo všetko vás čaká, aby ste hneď ráno vedeli, do čoho sa pustiť.

Plánovanie vám tiež pomôže urobiť najdôležitejšie veci hneď ráno alebo doobeda. Nezabudnete na ne, pretože ich budete mať napísané. Vyhnete sa tak časovému sklzu a stresu z deadline-ov.

Vytvorte si váš priestor

Práca v pyžame a v posteli znie veľmi príťažlivo, no dobre vyzerá maximálne v hollywoodskych filmoch. Motivácia a produktivita by vás opustili hneď po prvom dni. Nehovoriac o bolestiach chrbta a iných zdravotných problémoch.

Doma si preto vytvorte priestor, ktorý bude patriť len vám. Môže to byť celá pracovňa, prípadne len malý kútik v obývačke. Toto miesto musí obsahovať dostatočne veľký pracovný stôl, pohodlnú, najlepšie ergonomickú stoličku a aspoň jeden úložný priestor. Takto budete plne vybavení a môžete začať pracovať.

Žena pracujúca na počítači z domu

Zbavte sa vecí, ktoré vás vyrušujú

Každá práca si vyžaduje určitú úroveň sústredenia. Tá však môže byť narušená viacerými externými vplyvmi. Ak vám nedá pokoj telefón, vypnite ho alebo ho prepnite na tichý režim. Rovnako tak spravte s upozorneniami v počítači.

Iným problémom sú členovia rodiny. Pred tými sa vybavte štupľami do uší či slúchadlami s redukciou okolitého šumu.

Nezabúdajte na prestávky

Keď pracujete z domu a ste sami, často sa do práce tak zahĺbite, že stratíte pojem o čase. A síce je hlboké sústredenie skvelé, mozog potrebuje pravidelné prestávky. Nastavte si preto časovač alebo budík a po každých 1 - 2 hodinách si dajte voľno.

Zhrnutie

Tipov na efektívnu prácu z domu je veľké množstvo. Ak sa však budete držať minimálne týchto štyroch, uvidíte, že zmeny sa dostavia už po krátkom čase.